השתלת עצם

השתלת עצם

החדרת שתלים דנטליים מחייבת הימצאות עצם ברמה מספקת בלסת של המטופל. כאשר הימצאות העצם בלסת המטופל איננה מספקת, הוא יידרש לעבור השתלת עצם על מנת שתהליך השתלת השיניים יצלח. מלכתחילה תשתית העצם נפגעת בפה בשל אובדן שיניים, מחלות חניכיים, חוסר מולד של שיניים ועוד. כאשר מטופל מגיע לרופא השיניים שלו לצורך השתלת שיניים ומגלה שלדאבונו העצם שלו איננה מספיקה על מנת להשתיל שיניים הוא יאלץ לעבור השתלת עצם או לחילופין, לבחור בשתלים מתקדמים יותר המוצעים כיום על מנת לחסוך תהליכים כירורגיים כהשתלת עצם ודומים לו.

מהי השתלת עצם?

מטרתה של השתלת עצם היא להוסיף עצם בלסתות כאמור, על מנת שתהיה אפשרות להשתיל שיניים בפיו של המטופל. השתלת העצם לרוב תתבצע בטרם יוחדרו השתלים לפיו של המטופל, אך ישנם מקרים שבהם רופא השיניים יצליח לבצע השתלת עצם והחדרת שתלים בו זמנית. קיימות כיום שיטות שונות להשתלת עצם: מקור העצם יכול להגיע מחלל הפה של המטופל או מאזורים שונים מגוף המטופל. כמו כן, לעיתים הרופא יבחר להשתמש בעצם ממקור חיצוני מן החי. השתלת העצם תתבצע בהתאם לסוג העצם החסרה. לעיתים חסר גובה עצם למטופל ולעיתים אופק עצם מספק חסר למטופל. כמו כן, לעיתים המטופל ידרוש השתלת עצם הן מבחינת גובה העצם והן מבחינה רוחב העצם החסרים לו.

ניתוח השתלת עצם אורך 45-90 דקות והוא מתבצע במרפאה מיוחדת שבה ניתן למצוא את כל הציוד המתאים עבור ניתוח מעין זה וכן, את התנאים הרלוונטיים לביצוע ניתוח זה. אין ספק שמדובר בהליך מורכב ולא קל.

האם יש חלופה לניתוח השתלת עצם?

כיום החלופה המוצעת למטופל אשר סובל ממחסור בעצם ובשל כך איננו יכול לבצע השתלת שתלים דנטליים רגילים היא: שתלים דנטליים קצרים. מדובר על שתלים קצרים יותר מהשתלים הרגילים, אשר ניתן להשתיל אותם גם אצל מטופלים שאין להם עצם מספקת עבור השתלת שתלים רגילים. אחד מסוגי השתלים הדנטליים הקצרים האיכותיים ביותר כיום הם: “שתלי בייקון”

שתלי בייקון הם שתלים דנטליים קצרים, כאשר מה שמיוחד בהם הוא אופן הקיבוע אל המקום שלהם בעצם. שיטת הקיבוע שלהם מבוססת על נעילה סיבובית או הלחמה קרה של המחבר לשתל ובשל כך, אין צורך בהברגה בתהליך השתלת שתלים אלו.  מדובר על שתלים יציבים במיוחד, אשר היתרון הגדול הגלום בהם הוא שהם מאפשרים השתלת שתלים דנטליים יציבים וחזקים, גם אצל אנשים הסובלים ממחסור בעצם. שתלים אלו חוסכים למטופלים אשר בלתי אפשרי להשתיל להם שתלים דנטליים רגילים מבלי לבצע פעולות כירורגיות כאלה ואחרות, את הצורך לבצע את הפעולות הללו. ניתן לומר ששתלי בייקון מהווים כיום את השתלים הקצרים המתקדמים והאיכותיים ביותר בתחום שיקום הפה.

כיום ניתן למצוא חלופה לניתוח השתלת עצם במטופל הדורש זאת לצורך ביצוע השתלת שיניים. חלופה זו קרויה: “שתלים קצרים”. מדובר על שתלים דנטליים מיוחדים, קצרים מאורך השתלים הסטנדרטיים. בעוד ששתלים דנטליים רגילים דורשים עומק עצם של לפחות 10 מ”מ, שתלים קצרים ניתן להשתיל גם בעצם לסת אשר גובהה המנימלי הוא 5 מ”מ בלבד. ניתן למצוא כיום מספר סוגים של שתלים קצרים הרלוונטים עבור מטופלים המועמדים להשתלת שיניים, כאשר אין להם עצם מספקת לביצוע השתלה עם שתלים דנטליים רגילים ועל מנת להתאים את סוג השתל למטופל, יש צורך שרופא השיניים יבחן את מצב העצם שלו ויחליט על השתל המתאים.