השתלת עצם וההבטחה של שתלים קצרים

לאורך השנים, בין אם בשל נסיגת חניכיים או עששת אנו מאבדים חלק מהשיניים שלנו. שיניים אלו החזיקו את עצם הלסת ובלעדיהן מתרחשת ירידה בכמות של עצם הלסת. כמעט מחצית ממושתלי השיניים יצטרכו לפני ההשתלה לבצע השתלת עצם בין אם כתוצאה מחוסר עצם במקום הספציפי של השן או בכל הלסת. השתלת העצם תאפשר את יצירת הבסיס הנדרש להשתלת השיניים. בחלק האחורי העליון של הפה תידרש לעיתים גם הרמת סינוס לפני השתלת העצם משום שבחלק זה מתרחשת בריחת עצם גדולה יותר בגלל מחלות חניכים או עקירות. את העצם המושתלת ניתן להביא מהאדם עצמו (שיניים שנעקרו ונטחנו או מחלק אחר בגופו) או מתורמים אחרים או מבעלי חיים (לרוב מבקר).

מתי צריך לעבור השתלת עצם?

כאמור לפני השתלות שיניים בלסת העליונה או בלסת התחתונה. המושתל העתידי יצטרך לעבור בדיקות אשר יקבעו האם חלה אצלו ספיגת עצם לאחר אובדן שיניים או האם איבד נפח לסת כתוצאה ממחלות ודלקות חניכיים או כתוצאה מגנטיקה פחות מוצלחת. אין מגבלת גיל על השתלת עצם ואין הגבלות מיוחדות על המושתלים לאחר ההשתלה למעט אוכל חם או קשה ביממה לאחר הניתוח או הימנעות מפעילות גופנית אינטנסיבית במשך תקופת ההחלמה שלוקחת כשבועיים.

איך מתבצעת השתלת העצם?

השתלת עצם בלסת עליונה או השתלת עצם בלסת התחתונה יתבצעו לרוב בניתוח שיארך כארבעים וחמש דקות עד תשעים בהרדמה חלקית למעט מקרים מאוד מורכבים בהם הם ייעשו בהרדמה מלאה. פרט לחומרי הרדמה לרוב ינתנו למטופל גם תרופות אנטיביוטיות למניעת זיהומים ומשככי כאבים.  ההשתלה עצמה מורכבת משלושה חלקים עיקריים: חשיפת עצם הלסת, השתלת העצם עצמה ולאחר מכן תפירה וסגירת המקום.

חשוב כי המושתלים לא יעשנו, לא יסבלו מסכרת ולא יטלו תרופות בעייתיות המחבלות בתהליך ולכן חשוב לשקף את המצב הרפואי המלא בפני הרופא המנתח לפני התהליך. כמו כן יש לקחת בחשבון שלמעט מקרים מסוימים בהם ניתן להשתיל את השתלים תוך כדי תהליך השתלת העצם, לרוב תידרש תקופת החלמה ארוכה של מספר רב של חודשים לפני שניתן יהיה לבצע את השתלת השיניים.

מה חשוב לעשות לפני השתלת העצם? חשוב לטפל בזיהומים בחלל הפה, במחלות כגון עששת לפני ההשתלה. כמו כן כדאי לעבור טיפול ניקוי אבנית אצל שיננית ולהפסיק לעשן משום שעישון מעכב את הריפוי ומעלה את הסבירות לסיבוכים. כמובן שחשוב לתכנן יחד עם הרופא את התהליך כולו החל מהשתלת העצם ועד לסיום ההשתלות הנדרשות לאחר מכן.

החלופה של שתלים קצרים – במקרים בהם נדרשת השתלת עצם בלסת העליונה ולא מעוניינים לבצע הרמת סינוס או לחלופין בהשתלות עצם בלסת התחתונה שבה הלסת קרובה מדי לעצב ניתן ואף רצוי לעשות שימוש בשתלים קצרים. שתלים אלו יכולים לחסוך תהליכים ארוכים ומורכבים הן מבחינת כסף והן מבחינת זמן. כמו כן אחוזי ההצלחה של שתלים קצרים דומים לאחוזי ההצלחה של שתלים דנטליים רגילים.

מצב של חוסר עצם בלסת עליונה יכול להעיד על כך שאין רוחב מספיק לעצם בשביל לקלוט את השתל החדש, או שאין גובה מספק של העצם אשר יוכל גם לעמוד בלחץ של השתל החדש.

מצב זה יכול לקרות מזיהומים באזור השן, טראומה באזור הפגוע ולעיתים גם ממטען גנטי.

הרמת סינוס היא אכן פרוצדורה רפואית לא כל כך נעימה היכולה להוביל גם אל החלמה של עד חצי שנה, לכן בשנים האחרונות ישנם עוד ועוד שתלים קצרים אשר יכולים לעזור לכם להימנע מפרוצדורה מהסוג הזה.

להליך כירורגי זה ישנם כמה סיבוכים אפשריים שיכולים כמובן להיות מועטים יותר ורופא השיניים הוא בעל ניסיון. אחד מהם הוא היווצרות של חור קבוע בין אזור חלל הפה אל הסינוס, השני יצירת סינוסיטיס. יחד עם אלו הסיכון השלישי והפחות נפוץ הוא התפזרות של העצם המושתלת בחלל הפה.