שתלים למחוסרי עצם

כולם רוצים שיניים לבנות ויפות אבל בשל מספר גורמים בניהם הגיינת הפה , מחלות פריודונטליות  , גיל , תורשה וכו’ אנו מאבדים שיניים . כדי להשלים את השיניים החסרות נדרש תהליך המורכב משני שלבים :
שלב א ‘ – יצירת תחליף לשורש .
שלב ב’ – הרכבת תחליף לשן .

תחליף לשורש

כדי להגיע לתחליף השורש אנו מבצעים השתלה של “בורג” טיטניום לתוך הלסת ( העצם ). “הברגים”   נקראים שתלים , כדי להשתיל שתל אנו חייבים מרחב  בשלושה מימדים: אורך , רוחב וגובה כדי למקם בצורה נכונה את השתלים כדי שנוכל לבנות כתר ( תחליף לשן ) המדמה בצורה אופטימלית את האנטומיה הטבעית של השניים.

לעיתים קרובות בשל הזנחה או דחיה של טיפולים אנו מאבדים עצם , אובדן העצם אינו מאפשר את השתלת השתל הסטנדרטי ולכן הרופא חייב לבצע השתלת עצם. השתלת העצם כוללת  ניתוח מסובך ומורכב המוכר בשם הרמת סינוס פתוחה ( השתלת עצם בלסת עליונה בסינוס )  או אוגמנטציה ורטיקלית ( תוספת עצם בלסת התחתונה ). קיימים בשוק מספר שתלים שהמוביל בהם הוא שתל בייקון הקיים בעולם מזה 35 שנה ומאפשר ביצוע שתלים למטופלים חסר עצם. שתלי בייקון תוצרת ארה”ב ומאושרים ע”י ארגון הבריאות האמריקאי ( FDA ) כבר יותר מ 35 שנים ונותנים מענה מושלם כשתלים למחוסרי עצם .

שתלי בייקון הינם קצרים ולכן  אין צורך בביצוע של הרמת סינוס פתוחה (השתלת עצם בלסת עליונה בסינוס) או אוגמנטציה ורטיקלית (תוספת עצם בלסת התחתונה). בסרטון המצורף ניתן לראות עדויות של מטופלים מספרים על החוויות האישיות שלהם

למרות ששתלי בייקון קצרים הם שורדים לאורך עשרות שנים ומידת ההצלחה שלהם לא נופלת משתלים ארוכים סטנדרטיים ונותנים פתרון משולם למטופלים שצריכים שתלים למחוסרי עצם .

תחליף לשן – בניית כתר במקום שן

לאחר חשיפת השתלים (בשתלי בייקון חשיפת השתלים נערכת לאחר 4 חודשים) אנו מתחילים את בניית הכתר (תחליף לשן). היתרון של שתלי בייקון הם בחיבור השתל למבנה – החיבור נעשה ע”י ריתוך קר ומאפשר איטום מוחלט בין השתל למבנה שעליו בונים את הכתר , בניגוד לשתלים הסטנדרטים שבהם החיבור בין השתל למבנה נעשה בעזרת בורג ולכן אין איטום מוחלט בין השתל למבנה וזה מקור לאבוד עצם עתידית ולעיתים לאובדן של השתל כולו .

לכן כשרוצים שתלים למחוסרי עצם עדיף באופן מוחלט לבחור בשתלי בייקון. לאחר מיקום המבנה לוקחים מידות וגוון לשנים ושולחים הכל למעבדה , במעבדה מכינים את הכתרים. במפגש הבא בודק הרופא את הכתרים ומקבע אותם בפה.

שאלות בנושא שתלים למחוסרי עצם

  1. מה עושים כאשר המטופל סובל מעצם לסת פחותה או מחוסר עצם?
    במקרה כזה ניתן לבצע הרמת סינוס או השתלת עצם. מדובר בתהליך שדורש השתלת עצם סינתטית או טבעית שמסייעת לאחר מכן להצמיח עצם טבעית חדשה אשר תהיה מספיק רחבה וארוכה לטובת ההשתלות העתידיות. אפשרות אחרת היא לעשות שימוש בשתלים קצרים.
  2. מתי אפשר לעשות שימוש בשתלים קצרים כגון שתלי ביקון ולהימנע מהשתלת עצם?
    השתלות בלסת התחתונה עם 8-6 מ”מ עצם מעל התעלה ניתנות לביצוע ללא השלמת עצם. בהשתלות בלסת העליונה ניתן לחסוך את הרמת הסינוס כאשר המרחק בין הרכס לרצפת הסינוס הוא של 5-4 מ”מ בלבד. יוצא ששתלי בייקון העניקו פתרון חדשני המצריך את המינימום ההכרחי של עצם אשר תשמש כמצע לקיבוע השתל.
  3. האם שתלים קצרים יכולים להתאים גם למטופלים עם חוסר עצם קיצוני שאינו מאפשר הרמת סינוס? בהחלט. אם בעבר, שתלים קצרים התאפיינו בחוסר יציבות ולא נחשבו פתרון מועדף הרי ששתל הביקון שינה את כללי המשחק ובאמצעות שטח פנים סיפק פתרון חדשני ומוצלח מאוד שגורם ליותר ויותר רופאי שיניים ומטופלים לאמץ אותו ולחסוך לעצמם כאב ועלויות מיותרות.

סיכום 

כשאנו רוצים שתלים למחוסרי עצם – אנו בוחרים בשתלי בייקון המאושרים ע”י  ארגון הבריאות האמריקאי ( FDA ) כבר יותר מ 35 שנים נותנים מענה לחיוך מושלם לאורך זמן .

מצב של חוסר עצם בלסת תחתונה ובלסת העליונה, הוא מצב שבו באזור השן אין מספיק עצם אשר יכול להחזיק את השתל שאמור להחליף את השן.

במצב שכזה שתל ”רגיל”  יתקשה להחזיק וברוב המקרים לא יצליח להחזיק את השן החדשה.


שתלי בייקון שתלים עם ניסיון קליני עשיר של יותר מ 35 שנים.

השתל בייקון בנוי בצורת מדפים ואינו שתל מתברג כמו שאר הברגים.

החיבור של שתל בייקון לעצם מאד חזק ולכן שתל קצר של בייקון מתפקד כמו שתל ארוך רגיל.

המבנה של בייקון יצוק מלא ללא בורג ולכן הוא יותר חזק.

החיבור בין השתל למבנה נעשה ע”י חיתוך קר ולכן אין חדירה של חיידקים לאזור הצווארי ולכן בשתלי בייקון יש פחות נסיגת עצם והשרידות שלהם גבוה מאד.

השתלת שתלים קצרים דומה מאוד להשתלת שתלים ”רגילים”, כאשר הרופא המטפל יבצע את החור באזור השתל הוא יחדיר את השתל ויכסה אותו על מנת שייספג בעצם. תקופת ההחלמה אמורה לקחת בין 3 ל4 חודשים.

השתלות של שתלים קצרים יכולה להשתנות בהתאם למטופל ולטיפול עצמו, כמובן שגם המיומנות והניסיון של הרופא יכולים להוות משתנה במחיר. לכן המחיר יכול להשתנות בהתאם לגודל ולסוג הטיפול שתצטרכו ולא תמיד יהיה אחיד.